Lektury i testy z lektur szkolnych

Z przepastnej skarbnicy polskiego internetu udało nam się dzisiaj wygrzebać bardzo dużo ciekawych pozycji związanych z lekturami szkolnymi. Często dostajemy od Was pytania, o czym można zrobić quiz, więc wydaje nam się, że te pomysły mogą Was bardzo zainteresować. Któż wszak nie czytał tych książek? Dobrą rozgrzewką przed zrobieniem własnego quizu będzie rozwiązanie kilku testów z lektur przygotowanych przez inne osoby.

W pustyni i w puszczy, Henryk Sienkiewicz

Pewnie każdy z nas czytał o przygodach Stasia i Nel. Akcja książki rozpoczyna się w roku 1884 w Port Saidzie a w jej tle trwa powstanie Mahdiego. W książce pojawia się bardzo wiele postaci, m.in. znany wszystkim Kali ze swoją nietuzinkową moralnością, którą najlepiej podsumowuje cytat i jego własne słowa: "Jeśli ktoś Kalemu zabrać krowy (...) to jest zły uczynek (...). Dobry, to jak Kali zabrać komu krowy."
Jeżeli masz wrażenie, że wciąż coś jeszcze pamiętasz z powieści Henryka Sienkiewicza musisz koniecznie udać się tutaj: W pustyni i w puszczy test. Czy będziecie pamiętać, jaki los spotkał na końcu książki sympatycznego słonia Kinga?

Ania z Zielonego Wzgórza, Lucy Maud Montgomery

Łezka w oku zakręci się też na pewno na wspomnienie Ani Shirley z Zielonego Wzgórza. W tym przypadku polecamy Ania z Zielonego Wzgórza test. Ania niewątpliwie obdarzona była bujną i nietuzinkową wyobraźnią, do tego była bardzo gadatliwa a jej włosy miały kolor marchewkowy, którego nienawidziła. Nienawidziła do tego stopnia, że kiedyś zdecydowała się na drastyczny krok ich pofarbowania. Na nieszczęście, farby w latach 70-tych XIX wieku nie były jeszcze wysokiej jakości i Ania zamiast koloru kruczoczarnego skończyła z włosami w kolorze zielonym. Kiedyś też, przez swoje roztargnienie, piecząc ciasto pomyliła wanilię z kroplami walerianowymi. Smak ciasta niewątpliwie musiał być bardzo osobliwy...

Mały Książę, Antoine de Saint-Exupéry

Mały Książę to bardzo mądra powiastka filozoficzna. Co ciekawe, jest to jedyna książka, której Antoine de Saint-Exupéry nadał formę baśni i którą sam zilustrował. W czasie swojej podróży tytułowy bohater spotyka kolejne postacie, z których każda ma mu do przekazania pewną mądrość i naukę. Powoli jesteście już chyba gotowi na: Mały Książę test. Książka opowiada o hierarchi wartości, potrzebie trzymania więzi i odpowiedzialności. To właśnie z Małego Księcia pochodzi słynny cytat-sekret wypowiedziany przez Lisa: "A oto mój sekret. Jest bardzo prosty: dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu.".

Kamienie na szaniec, Aleksander Kamiński

Tytuł książki Aleksandra Kamińskiego nawiązuje do utworu "Testament mój&quqot Juliusza Słowackiego. Książka opowiada o działalności grupy członków Szarych Szeregów w Warszawie podczas II wojny światowej. Kamienie na szaniec test pomoże sprawdzić Wam Waszą wiedzę o tej lekturze. Czy będziesz pamiętał głównych bohaterów - Jana Bytnara (ps. Rudy), Aleksego Dawidowskiego (ps. Alek) i Tadeusza Krzyżewicza (ps. Buzdygan), którzy wzięli udział w akcji pod Arsenałem i tragicznie zginęli w czasie II wojny światowej? Czy będziesz wiedział, kto zorganizował akcję odbicia Jana Bytnara po aresztowaniu przez Gestapo? Akcja odbicia, chociaż zakończona powodzeniem, miała gorzki koniec, bo chociaż Rudego udało się uwolnić, jednak wskutek obrażeń odniesionych podczas torturowania w czasie przesłuchań przez funkcjonariuszy Gestapo, zmarł on 30 marca 1943.

Opowieści z Narnii: Lew, czarownica i stara szafa, Clive Staples Lewis

Ta lektura weszła do kanonu szkolnego dość niedawno, choć sama książka została wydana w roku 1950. Opowieści z Narnii test sprawdzi, czy wciąż pamiętacie treść dzieła Clive'a Staplesa Lewisa, umiejscowionego w latach 40. XX wieku i będącego pierwszą opublikowaną i zarazem najbardziej znaną częścią cyklu. Akcja rozpoczyna się w 1940 roku w czasie bombardowania Londynu, które zmusza bohaterów - Piotra, Zuzannę, Edmunda i Łucję do ewakuacji z miasta. Zostają oni wysłani na wieś, gdzie pewnego deszczowego dnia dzieci postanawiają zbadać dom. Łucję szczególnie zainteresowała szafa stojącą w pustym pokoju. Okazuje się, że jest to portal do pokrytego śniegiem lasu z latarnią pośrodku - krainy Narnii. Co wydarzyło się dalej? Sprawdź w teście!